Obec Kamenná Poruba

 

Tento rok by som hodnotil za priemerný.

Mali sme naplánovaných na tento rok 18 akcii. Niečo vyšlo perfektne, až s s toho boli mylo prekvapený. A zasa niektoré akcie sa ani neuskutočnili. Bolo to hlavne tým že nám počasie neprialo, alebo to nevyšlo z iných technických záležitosti.

Vyzdvihnúť treba hlavne stolnotenisový turnaj pre detí, ktorí poriadame v spolupráci s OZ KANPO  hneď na jar. Tu nám veľmi pomohli  Pavol Sandanus  a Peter Kasman,/ úprimne ďakujeme/. Zúčastnených bolo viac ako 60detí.

Ako druhá dobre zorganizovaná a vydarená bola nočná turistika na  Hlinickú Kýčeru na zelený štvrtok. I keď to bolo po tretí krát, pomaly to dostáva tradíciu, je to taká naša symbolika krížovej cesty. Pre niekoho kto tam ešte nebol, a nie je kondične na tom celkom dobre, je to ozaj krížová cesta. Tento rok boli s nami aj profesionálni záchranári  z Malej Fatry, ktorí nás za to aj patrične pochválili, lebo nočné výstupy neporiada takmer nikto. Celkovo sa zúčastnilo viac ako 55 turistov

Už tradične na veľkonočnú nedeľu je to prechod Konšticami do Kunerádu. Toto organizujeme  v spoluprácou s turistami z Kunerádu. Bolo nás 16 a s Kunerádu 10

Cestou nahor bolo vidieť po okolitých lúkach množstvo krásnych kvetov, ktoré začali už pomaly kvitnúť.

Stretli sme sa pri chatke pod Janovu v Končticiach, a odtiaľ smerom nahor  až po bývalé bačovisko, kde  je prudká lesná cesta vpravo až na Rácove.   Tu sú krásne výhľady na pohorie Malej Fatry, a na Martinské Hole. Keďže sa počasie zhoršovalo, rozhodli sme sa pre kratší úsek cesty, a išli sme lesnou cestou vpravo.

Z hory sme vyšli pod zhoreniskom Kuneradskeho Zámku na asfaltovú cestu po ktorej sme zišli až do dediny ku hospodke na nejaké to pivečko.

Okrem toho treba spomenúť  že cez zimu sme sa venovali hlavne snehu a to bežkovaniu, ktoré sa dostáva čoraz  viac do popredia a získava sa si stále viac a viac priaznivcov. Je hlavne zdravý pohyb na čerstvom vzduchu a dá sa robiť v každom veku, stačí iba chcieť.

Cez leto to je hlavne zasa cyklistika a už tradičná stanovačka na ktorú sa tešia hlavne detí. Pre detí ktoré môžu byť celú noc v prírode, postaviť si stan, pripraviť spacak je niečo celkom o inom  ako  to čo vidia v televízii.   Keď už máme postavené naše „príbytky“, do západu slnka sa treba postarať ešte o táborák, pri ktorom býva príjemná atmosféra až do neskorej noci. Tak, ako sa postupne s pribúdajúcim časom ukladáme na spánok, tak podobne to vyzerá ráno, kedy najskôr začínajú „buntošiť“ hlavne deti. Rozdúchame teda pahrebu opäť na oheň, poraňajkujeme, zrelaxujeme pri dopoludňajšom slniečku, podaktorí odskočia do lesa pohľadať  huby. Potom už nezostáva nič, len sa pobaliť a spokojne odísť domov s pekným zážitkom. Tento rok sme boli v sedle nad Ďurčinou, nie je to ďaleko a je tam krásny výhľad na rajeckú dolinu.

 

V mesiaci jún keď spravidla organizujeme turistiku pre deti, tento rok počasie vôbec neprialo, preto sme  to preložili na neskoršie.

Zhodou okolnosti na jeseň na začiatku školského roka vznikol v škole nový turistický oddiel. Pani učiteľka Dolinská, ktorá vedie tento krúžok ma oslovila, aby som pre nich vymyslel niečo zaujímavé. Tak som sa rozhodol pre  turistiku cez tri okresy. Autobusom sme sa dali previesť do považskobystrického okresu do Vrchteplej. Odtiaľ cez lúky do Hradnej a následne nabrali smer na Zbyňov.  V Zbyňove krátka prestávka na pivečko a malinovku.

V Zbyňove sme sa rozdelili, niektorí išli na Rajec, iný na Raj. Teplice a my čo sme to mali najďalej, pomaly krížom cezdružstevne  polia do Poruby. Boli to manželia Huliakovci s deťmi, pani Krútkova so synom Andrejom a Ladislav Hodás aj s dcérou Sárkou, s detí to boli Tomáš Kasman, Zuzka Kvašnievská., Vereš Michal a Denis Plavý.

Bolo krásne jesenné počasie, trochu až moc teplo. Vynikajúci výlet.

A ešte jedna zaujímavosť, za peniaze ktoré sme vyzbierali na cestovnom, sme zakúpili kameň na oporný múr, ktorí sa rekonštruoval  pri celkovej oprave nášho gotického kostola v Kamennej Porube. Je to taká trvalá pamiatka, ktorá zostane od turistov v Kamennej Porube.

Na jeseň ešte cyklistika ale hlavne turistika do tatier. Tento rok to boli Nízke Tatry – Chopok. Práve jeseň je typická čistým ovzduším, tým pádom perfektnou viditeľnosťou a nádherným sfarbením lístia opadajúcich stromov. Ak môžem niekedy aj niečo vytknúť, tak tu by som spomenul slabé značenie turistických chodníkov. Táto lokalita je aj tak viac skloňovaná  so zimou a lyžovaním. Aj naša trasa teda viedla najskôr popod vlek a následne súbežne s lanovkou. Bol ideálny čas na vychádzku do prírody, ktorá nám ponúkla pekné výhľady do okolia. Na jednej strane to boli Vysoké Tatry, ďalej Kráľova hoľa, oproti bol zreteľný Kľak a Veľký Choč, ktorý bol do polovice zaliaty do typickej hustej jesennej hmly, sme mali pred sebou ako na dlani. Toto nás sprevádzalo až na vrchol Chopku, ktorý je tretím najvyšším v Nízkych Tatrách. Spestrením nám bolo posedenie v Kamennej Chate tesne pod vrcholom, odkiaľ sme sa inou trasou vrátili na miesto nášho štartu.

 RSS | Mapa stránky | Prihlásiť
Webmaster | Obec Kamenná Poruba, © 2011 - BROS Computing, s.r.o.