Obec Kamenná Poruba

Nočná turistika na Hnilickú Kyčeru 4.1.2010

 

Táto akcia je z celého roka najviac výnimočná spomedzi všetkých, ktoré sa realizujú.

 

Keďže to chce aj určitú dávku odvahy a adrenalínu, nerátali sme s veľkou účasťou. Milo nás však prekvapila účasť turistov zo Žiliny. Spolu nás bolo 18. Neskôr nás dobehli aj ďalší 4 odvážlivci a tak sa nás nazbieralo 22.

Prišli práve preto že to je nočná túr a to robieva málo organizácii. Je to trochu nebezpečné a aj riskantné. V tomto vrcholiacom veľkonočnom období má táto túra nielen čo povedať čo po stránke fyzickej ,ale tiež aj po tej duchovnej.Pre niekoho to bola doslova a do písmena krížová cesta. Veď vybrať sa do hôr zle obutý / na vysokých opätkoch/ , zle oblečený, a tiež bez baterky je prinajmenšom odvážne ba až riskantné.

Odchod bol okolo 19:30 od Koniarky na hornom konci Kamennej Poruby. Keďže bolo chladno, poriadne oblečenie nemohlo chýbať, a tiež veľmi veľa jedla a teplého čaju. Pod Mraznicou sa zapli čelovky a hor sa na Kyčeru. V noci a keď je ešte aj mokro, sa zakuruje omnoho dlhšie, ale nám sa to podarilo pomerne rýchlo, na prvý pokus. Bol s nami aj Martin Kavecký – hvezdár, a keďže bola jasná noc, celou cestou nám vysvetľoval aké sú  na oblohe nebeské telesa. No najkrajšie výhľady na oblohu boli až z vrcholu Hlinickej Kýčeru, pravda iba pre tých ktorí si to vyšľapali až na vrchol. Bola s nami partia pod vedením Richarda  zo Žiliny, tí  zriadili a schovali na vrchole aj kešku. Najstarším účastníkom bol Ignác Kavecký , vo výbornej kondícii,  a najmladším Ján Kavecký z dubu, s ktorým bol aj jeho bratranec, dokonca až z Hradca Kráľoveho.

Na Kyčery sme boli asi o 12:00. Zápis do knihy nesmel chýbať, pozreli sme krásny výhľad na Rajeckú dolinu a kým všetci zišli späť ku Koniarke na hodinkách sa čas posunul na 3:00 hodinu ráno. Tento prechod bol pre nás výnimočný a preto je ťažké opísať zážitky a pocity, ktoré sme zažili. Ak nemáš strach pridaj sa k nám, veľmi radi ťa medzi nami privítame.

 RSS | Mapa stránky | Prihlásiť
Webmaster | Obec Kamenná Poruba, © 2011 - BROS Computing, s.r.o.