Obec Kamenná Poruba

Veľkonočná turistika do Kuneradu

Občianske združenie NAMSAK sa okrem ostatných aktivít zaoberá veľmi intenzívne aj organizovaním spoločných turistických pochodov pre ľudí z Kamennej Poruby, širšieho i vzdialenejšieho okolia.

Atraktívne prechádzky krajinou v každom ročnom období si našli svoje uplatnenie a obľubu od roku 2002. Ročne ich podľa kroniky narátame približne jednu do mesiaca, ale nezriedka i viacej.

Mladí – starší, muži i ženy, nadšenci každej generácie či veku, ale rovnako aj deti – tí všetci už v našej obci spoznali radosť zo spoločného putovania nádhernou prírodou Rajeckej doliny a postupne aj krás z celého Slovenska. Je to tradícia, ktorá sa veľmi sľubne vyvinula a pokračuje ďalej. Veď na výstupy či malebné výhľady príde vždy niekoľko desiatok účastníkov. A všetci vedia, prečo to robia, prečo sa radi opäť vyberú do náručia prírody.

Sú miesta, na ktoré sa vraciame radi. Okrem bežných zdravotných či kondičných dôvodov je to v neposlednom rade aj aspekt duchovný, ktorý nás na tieto miesta vždy opäť privedie. Unaviť telo na čerstvom vzduchu lúk, strání, lesov, hôr a polí – to vždy zároveň znamená povznesenie ducha. Dobrá nálada sa nesie na vibramkách známymi chodníčkami zelenou či bielou stopou krajiny – podľa ročného obdobia. Neraz prekvapí dážď, vietor, ale i dúha a následne slniečko – vratko – ktoré je práve po daždi najmilšie a najhrejivejšie.

Zažili sme už i snehovú nádielku či metelicu, meluzínu – to všetko však dotvára kolorit ročného obdobia, výhľady na nádherne striedajúcu sa prírodu a krajinu. Len málokde je totiž možné počas štyroch ročných období zažiť tak intenzívnu metamorfózu – premenu, ako je to práve v pomeroch strednej Európy a teda i Slovenska. Jar, leto, jeseň- vesna a zima – to sú štyri ročné obdobia so svojimi typickými krajinnými charakteristikami farieb, vôní, teploty vzduchu, rosy v tráve i vody v potoku, no aj nárokmi na ten – ktorý turistický prechod - chodník. Pri putovaní na Rajeckú dolinu nám nechýba spoločná pieseň, úsmevy, smiech a nakoniec aj dojmy či spomienky pri táboráku. Prešli sme už veľa spoločných kilometrov, priatelia, s cieľom spoznávať, predbiehať sa s mrakmi na obzore, snímať a dýchať kontúry panorám či načúvajúc šumenie flóry, spektrálny spev vlniacich sa lúk, bzučanie stromov a žblnkot vody v bystrinách... A na každej trase nás niečo pozitívne pozastaví aj prekvapí. Je to voňavé echo prírody, ktoré zazvoní v duši a nemožno ho ničím v tom - ktorom momente prehlušiť. Nemožno ho naplánovať, príde náhle samé a dáva človeku zabúdať na bežné starosti. Tie pod vplyvom letiaceho kŕdľa vtákov na oblohe, kotúľajúcich sa kameňov pod nohami, bežiacej zveri, alebo rozprávkovo lesknúcich sa ciagľoch na skalách a stromoch - ostávajú malicherné, ba vymazané. Film prírody nemožno zinscenovať, beží sám aj bez scenára. Kreuje ho ktosi a čosi celkom mimo nás, a my sme doň v každej minúte plne a štedro zahrnutí, takmer herecky angažovaní. Jak nádherná a magická je táto krajina s rodinou a priateľmi. Priťahuje, upevňuje a volá.

A že je tomu skutočne tak, o tom nás všetkých môže presvedčiť aj príspevok Májky a Ľudky zo Žiliny, ktoré píšu nasledovné:

Na veľkonočnú Bielu sobotu sme počuli v rádiu, že turisti z Kamennej Poruby organizujú vychádzku za snežienkami z tejto obce - z Koniarky a bývalé bačovisko - na vrch Rácovo a napokon ku Kuneradskému zámku. Nakoľko radi chodievame na miesta, ktoré nepoznáme, dohodli sme sa s priateľkou, že sa tam na Veľkonočnú nedeľu vyberieme. Neobanovali sme. Nielenže nás domáci turisti prijali medzi seba, akoby sme sa poznali už dávno, ale videli sme lúku plnú snežienok a krókusov, a prešli sme nádhernými partiami tohto kraja. To všetko bolo spojené s vyhliadkou na Martinské hole.
Cestu ku Kuneradskému zámku sme si spríjemnili pesničkami, niektoré sme všetky nepoznali, ale niektoré áno a vtedy sme sa radi pripojili ku spevákom.

Ďakujeme za tento nádherný deň, ktorý nás obohatil o nových priateľov a nové zážitky v akcii, ktorú garančne viedol Pavol Kasman.

 

 

 RSS | Mapa stránky | Prihlásiť
Webmaster | Obec Kamenná Poruba, © 2011 - BROS Computing, s.r.o.