Obec Kamenná Poruba

Májové svetielka šťastia nad Kamennou Porubou

Existuje v našich zemepisných pomeroch pásma strednej Európy krajšieho dňa, než je 1. máj?

Vzduch je prevoňaný prírodnými arómami stoviek kvetov, prešumený vánkom prvých svietivozelených listov a prespievaný všetkými hlasmi vtákov. Mnohé z nich sa práve vracajú domov z odľahlejších končín sveta a opäť sme ich začuli spievať vlastne až po pol roku. Láska, nostalgia, harmónia, tajomno, krása. Na tento deň mnohí z nás čakajú ako na znovuzrodenie - prílev novej životnej energie a tiež lásky. Niet divu, že sa prvý máj oslavuje všemožne - ako sviatok práce, ako sviatok svätého Jozefa – robotníka, alebo aj ako lásky čas...

Oslavujeme ho všetci po svojom, niekto podľa zašlých duchovných tradícií bozku pod čerešňou, niekto oslavou práce, a niekto podľa pocitu stretnutia sa v širšom kolektíve s vychutnaním niečoho nového. A jedným z takýchto novších objavov pre prežitie niečoho duchovne hlbokého a nezabudnuteľného pre celý kolektív je aj oslava vypúšťania svietiacich lucerničiek priamo na oblohu májového večera.
Thajské lietajúce lampióny si našli svoje uplatnenie aj na oslavách prvého mája v obci Kamenná Poruba na Rajecké Teplice.

Tesne pred súmrakom soboty sa tu v údolí na konci chotára stretli obyvatelia - ich priatelia, rodinní príslušníci aj kolegovia z bližšieho či vzdialenejšieho okolia. Stretnutie zorganizovali členovia Občianskeho združenia NAMSAK. Lampióny zabezpečila a v iskrivom blikaní poskakujúceho táboráka rozdávala Veronika Kasmanová.

Prítomných 150 ľudí sa postupne ponorilo do jedinečného prvomájového tieňa Zeme – tichého vlhkého večera nadýchaného po čerstvom májovom daždi. Tu zažali svoje lampióny a postupne ich vypúšťali k oblohe, ktorá sa tesne predtým ako na povel roztrhla v mrakoch a ukázala aj tajomnejšie hlbiny vesmíru. Na nej sa lietajúce lucerny vynímali ešte krajšie a postupne jeden po druhom nachádzali svoje oranžové letové koridory zapálených svetielok šťastia, túžob, nádejí a želaní.

Ako málo stačí k šťastiu - viera a malý plamienok, ktorý rozpáli kocku tuhého voskového paliva bezpečne pripevneného na vodiacom drôte pod balónom. A lampión s veľkosťou jedného metra a približne rovnakým priemerom sa po minúte naplní horúcim vzduchom, aby sa vzniesol z rúk svojho majiteľa – zväčša dvojice s nejakým vzťahom – ku končiarom stromov, ba oveľa vyššie. Počas desiatich minút sa pomaly stráca na obzore a dosahuje výšky nad tisíc metrov. Po zhasnutí ho vietor môže ešte zaviať až do vzdialenosti niekoľkých desiatok kilometrov, kým ako padák a anonymný - pozdravný posol jari, malý snehobiely anjel s vejúcou košieľkou, šarmantne pristane niekde v náhodnej diaľave. A či už zosadá v záhrade, na poli, na sídlisku alebo v hlbinách lesa, po čase sa sám pominie. Je totiž z jemného ryžového papiera, ktorý sa rozkladá za niekoľko dní - mizne ako duch.
Thajské lietajúce lampióny sú tradičným duchovným darom, ktoré si nachádzajú miesto aj na našom nebi. V krajine svojho vzniku slúžia na osvetľovanie nočnej oblohy a osláv ľudského génia, vôle a nádeje v dobro.

Tak ako plávali na prvého mája dolu dolinou ponad celú obec Kamenná Poruba – rovnako symbolicky sa vznášajú aj v iných krajinách pri podobných oslavách. Oči malých i veľkých zúčastnených na večernej lúke svietili oranžovými iskričkami radosti i zatajeného dychu želaní. Podľa thajských, čínskych a tradícií Ďalekého východu všeobecne – ak vyletí lucerna vysoko do neba – jej majiteľ bude veľmi šťastný a bohatý. V prvomájový večer sa všetky strácali ako malé svätojánske mušky z dohľadu účastníkov. Priaznivá klíma, úkaz. A možno i vďaka organizátorom tohto podujatia bude že to nielen v tejto obci, ale i v širšom okolí, krásny a bohatý rok plný optimizmu, prajnosti, hojnosti, priateľstva i lásky.

Želáme si to.

 

 RSS | Mapa stránky | Prihlásiť
Webmaster | Obec Kamenná Poruba, © 2011 - BROS Computing, s.r.o.