Obec Kamenná Poruba

21. ročník výstupu na Kopanú

22.05. 2017

Na záver kalendárneho roku 2016 usporiadali turisti z  OZ NAMSAK spolu s turistami z Kuneradu výstup na Kopanú. Išlo už o 21. ročník, ktorý sa koná vždy za každého počasia predsilvestrovský deň 30.12.

Turisti z Kamennej Poruby a Kuneradu vyrazili každoročne o pol deviatej, z Poruby sa odchádzalo od mládežníckeho centra Koniarka a kuneradskí turisti vyrážali od stredu obce. Tento rok bolo ideálne počasie. Ráno primrznuté, ale postupne sa začalo ukazovať slniečko čo naozaj všetkých veľmi potešilo.  V doline sneh chýbal avšak čím sa turisti dostávali vyššie snehu pribúdalo čo dotváralo celú príjemnú atmosféru. Pod Bačíkovou skalou sme sa stretli s turistami z Kunerádu, ktorí tam prišli cez Hluchú dolinu .Pri poľovníckej  chatke pod Jánovou lúkou je vždy o niečo dlhšia prestávka . Na všetkých čakalo varené vínko a čaj pre deti na zohriatie, ktoré pre turistov pripravuje Obecný úrad Kamennej Poruby. Je to príjemne občerstvenie pred výstupom na Kopanú. Samotný výstup na Ploštinu je trochu náročnejší , ale zasa výhľad na Martinské hole stojí zato. Ako sa nakoniec  turisti dostanú na lúku zvanú Ploštiná, založia sa ohne a opeká sa klobáska alebo slaninka. Treba tiež spomenúť, že pri týchto ohníkoch sa výborne spievajú vianočné pesničky a vianočné koledy. Toto hodovanie a spievanie  na vrchu  trvá asi dve hodiny. Po dobrej opekažke môžu ešte turisti niečo zaujímavé vyhrať v tombole.  Po príjemnom čase strávenom na peknom mieste pokračujú turisti ľahkým krokom naspäť do Koniarky na výborný guľáš a horúci čaj či kávičku. V Koniarke sa o občerstvenie staral tento rok pán Gusto Záň st. s pomocníkm  Martinom Kaveckým. Guľáš bol vynikajúci, všetci  si  pochvaľovali. Tento rok prijalo pozvanie na takúto predsilvestrovskú turistiku približne 250 nadšencov. Prispelo k tomu isto ideálne zimné počasie doplnené príjemnými slnečnými lúčmi.

Každým rokom sa účasť zvyšuje. Určite k tomu prispieva aj dobrá príprava. Na zvládnutie takéhoto programu je potrebné sa patrične prichystať a zabezpečiť, či po stránke organizačnej ´, ale hlavne tiež aj finančnej. Poďakovanie patrí predovšetkým OZ NAMSAK na čele s predsedom Pavlom Kasmanom, Obecným úradom Kamennej Poruby a Kuneradu a všetkým obetavým ľuďom. 

 RSS | Mapa stránky | Prihlásiť
Webmaster | Obec Kamenná Poruba, © 2011 - BROS Computing, s.r.o.